§ 16. Лісове господарство світу та України

1. Які види економічної діяльності охоплює лісове господарство?
Лісове господарство охоплює види економічної діяльності, пов’язані з вирощуванням і заготівлею лісу та одержанням дикорослої лісової продукції. До його складу входять:
• лісівництво (вирощування й посадка саджанців, догляд і охорона лісів);
• лісозаготівля (рубання лісу для заготівлі ділової та паливної деревини, вирубування лісу під сільськогосподарські площі);
• збирання дикорослих лісових продуктів (жолудів, каштанів, моху, соків, живиці, природних смол, корку, бальзамів, дикорослих луб’яних рослин, матеріалів для плетіння — верби, очерету, бамбуку тощо, збирання насіння дерев і чагарників для лісонасаджень та ін.).

2. Порівняйте два головні лісові пояси планети. У чому полягає їх подібність та відмінність?
Північний лісовий пояс розташований у зоні помірного, частково субарктичного і субтропічного географічних поясів. Там переважає лісозаготівля хвойних порід дерев, значно менше — широколистих порід. 
Південний лісовий пояс утворюють тропічні й екваторіальні ліси. Їх здавна використовують як паливо й інтенсивно вирубують під орні землі та пасовища. У наш час додалася масштабна лісозаготівля для експорту деревини цінних широколистих порід у країни Європи, Північної Америки та Японію. Це призводить до швидкого зменшення площі лісів в окремих країнах (Бразилії, Індонезії, Малайзії, країнах Екваторіальної Африки, Австралії) та всьому південному поясі.

3. Проаналізуйте діаграму на мал. 64 і з’ясуйте, у якому регіоні світу найбільша частка земель зайнята лісами. Поміркуйте, чому.
Близько третини лісових площ планети зосереджено в Азії. Серед країн світовим лідером є Росія, на території якої росте близько 20% лісів планети. Це пов’язано зі сприятливим кліматом і великими площами, що ускладнює інтенсивну вирубку лісу. 

4. Охарактеризуйте світові лісові ресурси. Які країни світу забезпечені лісовими ресурсами достатньою мірою?
Близько третини лісових площ планети зосереджено в Азії. Серед країн світовим лідером є Росія, на території якої росте близько 20% лісів планети. Загалом у першій п’ятірці «лісових» держав зосереджено понад половину лісових площ світу. За лісистістю лідирують Суринам, Гана і Габон, у яких цей показник перевищує 80%. Водночас є практично безлісі країни (Катар, Оман, Єгипет). Менше від 1% території вкривають ліси в Кувейті, Саудівській Аравії, Алжирі, Ісландії.

5. Які проблеми пов’язані з використанням лісових ресурсів світу?
Протягом століть ліси вирубують під орні землі, плантації й пасовища. На Землі лише за останні 200 років лісистість зменшилася удвічі. Збезлісення окремих регіонів стало критичним. Із цим пов’язані вкрай негативні явища: ерозія ґрунтів, збіднення біологічного розмаїття, зменшення вироблення кисню в планетарному масштабі. Окрім того, деревина здавна була будівельним матеріалом і паливом, сировиною для виробництва целюлози, паперу тощо. Світова заготівля деревини сягнула 5 млрд м3, з яких близько половини використовують для обігріву житла і приготування їжі. Це призводить до щорічного зменшення площі лісів щонайменше на 20 млн га.
 


Коментарі

Всього коментарів: 0