§ 18. Видобування паливних ресурсів

1. Які мінеральні ресурси світу належать до паливних? У яких виробництвах їх використовують?

Вугілля, нафта і природний газ. Хімічна промисловість, енергетика, паливо для автомобілів.

 

2. Назвіть країни світу, що є лідерами з видобутку вугілля.

Канада, США, Велика Британія, Німеччина, Польща, Україна, Росія, Казахстан, Індія, Китай, Індонезія.

 

3. Поясніть, чому через поклади нафти виникають глобальні конфлікти у світі.

З нафти отримують рідке паливо, мастила, вона є сировиною для виробництва синтетичних матеріалів. Сьогодні в загальному світовому споживанні енергоресурсів частка нафти
становить третину, а в другій половині ХХ ст. сягала майже половини. Задля контролю над нафтовими родовищами і потоками її експорту ведуться війни, відбуваються політичні конфлікти. Нафта перетворилася на реальний інструмент геополітичного впливу.

 

4. У яких регіонах світу зосереджено найбільші запаси природного газу? Які країни світу видобувають його найбільше?

Майже 80% розвіданихї запасів припадає на країни Азії. Росія, Іран, Катар і Туркменістан володіють 60% світових запасів природного газу

 

5. Які види паливних ресурсів видобувають в Україні?

В Україні є всі основні види паливних ресурсів. Країна володіє значними запасами вугілля, яких достатньо для внутрішніх потреб на сотні років. Натомість запаси природного газу й особливо нафти значно менші, що недостатньо для потреб національної економіки. У надрах нашої країни є також торф і горючі сланці.

 

6. Охарактеризуйте запаси й видобуток кам’яного вугілля на Донбасі. Якими є перспективи його експлуатації?

На Донбасі видобувають вугілля різних видів: антрацит (має найбільшу теплотворну здатність), кам’яне, зокрема енергетичне (паливо для одержання теплової електричної енергії) та коксівне (паливо для металургійної промисловості). Через складні геолого-технічні умови (глибинне залягання, мала потужність пластів, значна газоносність) видобуток вугілля на Донбасі (здебільшого в Донецькій і Луганській областях) став невигідним і небезпечним. Зараз, в умовах збройного протистояння на сході України, його видобуток різко скоротився, чимало шахт занедбано чи знищено, затоплено підземними водами.