§ 19. Видобування металічних ресурсів

1. Назвіть країни з найбільшими обсягами видобутку залізних руд. Покажіть їх на карті.

Китай, Австралія, Бразилія, Індія, Росія

 

2. Які країни є світовими лідерами з видобутку марганцевих руд?

Півднна Африка, Австралія, Китай, Габон, Бразилія

 

3. У чому полягають особливості розміщення родовищ руд кольорових металів? Які країни входять до «кольоровометалічних» поясів світу?

Наприклад, алюміній міститься в різних гірських породах, проте найвищий його вміст — у бокситах. Найбільші родовища бокситів розташовані у вологих тропіках та субтропіках.

Найбільші «мідні пояси» розташовані в Африці на території ДР Конго й Замбії та на заході Америки в Кордильєрах та Андах. «Вольфрамово-олов’яний пояс», розташований вздовж тихоокеанського узбережжя Азії. Він проходить через території Росії, Монголії, Китаю, В’єтнаму, Таїланду, Малайзії, Індонезії. Крім олова, там розробляються родовища вольфраму, свинцю, цинку, ртуті.

 

4. Назвіть і покажіть на карті країни, що мають найбільші запаси й обсяги видобутку алюмінієвих і мідних руд.

Алюміній — Астралія, Китай, Бразилія, Гвінея, Індія. Мідь — Чилі, Китай, Перу, США, ДР Конго.

 

5. Назвіть басейни та райони видобудку залізних і марганцевих руд в Україні.

Головним залізовидобувним районом України є Криворізький басейн (Кривбас), у якому багаті та високоякісні руди видобувають шахтним способом, а бідні — у кар’єрах. Залізні руди з високим вмістом металу розробляють також у Кременчуцькому (Полтавська область) і Білозерському (Запорізька область) залізорудних районах.

Запаси марганцевих руд (140 млн тонн) зосереджені в Придніпровському марганцеворудному басейні. Видобуток ведуть на Нікопольському родовищі відкритим і шахтним способами. Водночас більше за запасами Великотокмацьке родовище (Запорізька область) ще не розробляють.

 

6. Де розташовані основні родовища руд кольорових металів, що їх розробляють в Україні?

Серед руд кольорових металів в Україні найбільше видобувають титанових руд — на Іршанському (Житомирська область) і Самотканському (Дніпропетровська область) родовищах. У Побузькому нікелеворудному районі (Кіровоградська область) розробляють нікелеві руди. Тут також розвідано поклади кобальтових руд.