§ 20. Видобування нерудної мінеральної сировини

1. Які види нерудних копалин люди використовують у господарській діяльності та побуті?

Калійна сіль, фосфорити апатити, сірка, алмази, азбест, слюда, малахіт, каолін тощо

2. Яке значення мають калійні солі? Які країни є світовими лідерами з їх видобутку? Чи є поклади калійних солей в Україні?

Калійна сіль — основа для виробництва мінеральних добрив. Дві країни — Канада і Росія — володіють 80 % світових її запасів, що сконцентровані у Саскачеванському (Канада) і Верхньокамському (Росія) басейнах.

Басейн калійної солі в Україні пов’язаний із Передкарпатським прогином. Унаслідок тривалої експлуатації родовища виснажені, тому видобування солі припинено.

 

3. Розкажіть про особливості поширення покладів кам’яної солі. Які країни є найбільшими її виробниками? Де видобувають кам’яну сіль в Україні?

Світові ресурси кам’яної солі практично невичерпні. Її видобувають з надр земної кори, із солоних озер, морської води. Основними її виробниками є Китай (27%), США (15%), Індія, Німеччина, Австралія, Канада, Мексика.

Потужні поклади кам’яної солі залягають на Донбасі, у Дніпровсько-Донецькій западині й Закарпатті, а як природні підземні розсоли поширені в Передкарпатті. Найбільшими родовищами, які розробляють упродовж тривалого часу, є Бахмутське і Слов’янське (Донецька область). Великі запаси кам’яної солі містяться в солоних водоймах Азово-Чорноморського узбережжя та Криму, затоки Сиваш.

 

4. Чим цінні фосфорити й апатити? Які країни світу є лідерами з їх виробництва?

Фосфорити та апатити — цінна сировина для виробництва фосфатних добрив. Лідером з їх виробництва є Марокко і залежна від нього Західна Сахара, де в надрах міститься 75% світових запасів фосфатної сировини.

 

5. Які корисні копалини слугують будівельними матеріалами? Як цими копалинами забезпечена Україна?

Мергель, крейда, вапняк, глина, гіпс — сировина для виробництва цементу і різноманітних будівельних сумішей; леси і глини — цегли і черепиці; пісок використовують як наповнювач для бетону. Родовищ природних будівельних матеріалів чимало на всій території Україні. Це стосується також і покладів каменю — природного стінового (туфи, вапняки), будівельного (пісковики, граніти, базальти) та облицювального (граніти, базальти, габро, лабрадорит).