1. Домашні завдання
  2. 9 клас
  3. Українська мова
  4. Авраменко 2017 рік

§ 34. Будова тексту. Мікротема й абзац. Ключові слова в тексті й абзац

2. Прочитайте текст і виконайте завдання.

Хто мав нагоду .побувати на вулиці Садовій у селі Хочиному, що на Житомирщині, той обов’язково звернув увагу на квітковий розмай на подвір’ї однієї господині.

Чого тут тільки немає! По весняній порі зацвіли червонощокі тюльпани, за ними — білоголові нарциси, а ген постелився по землі синій в’юнкий барвінок, а попід тином пишно всівся кущ бузку. М’яко запахло м’ятою. Ближче до літа розпустять свої рясні бутони півонії. Стрілами-листками вп’ялися в небо фіолетові півники. Кущі смородини та порічок порозкидали нитки налитих червоних і чорних намистин, ніби вихваляючись перед волохатим агрусом. Проте найповажніші серед усіх — мальви.

Справжній квітковий карнавал починається восени: чорнобривці, майори, матіоли. І все це — поряд із цілим загоном барвистих жоржин і розвихрених хризантем.

3. Прочитайте текст і виконайте завдання.

ДО БАТЬКА ПО РОЗУМ

Повага до старших, до батьків уважалась у народі рисою, притаманною кожній порядній людині.

Навчаючи дітей поважати старших, їм розповідали різні повчальні історії, легенди й казки. Наведемо одну з найпоширеніших.

Давно-предавно старих людей, які вже нічого робити не могли, спускали спеціальним пристроєм у провалля, щоб дарма хліб не їли. Проте один чоловік дуже любив свого батька й, не виконавши жорстокого наказу, заховав його в хліві. Щодня він потайки від односельчан носив йому їжу.

Минуло кілька років — і в селі стався недорід: нічим людям сіяти. Старий побачив, що син чомусь зажурений, розпитав про все й порадив зняти снопи зі стріхи, ще раз обмолотити їх і засіяти. Син так і зробив. У нього хліб зійшов найкраще, і найбільша нива була засіяна.

Усі люди стали допитуватися в чоловіка, як він до такого додумався. Той спочатку мовчав, а згодом розповів, що батько так навчив.

З того часу люди.вже не спускали старих у провалля, а навпаки, стали шанувати їх до самої смерті, бо вони мудрі, життям биті, завжди розуму навчать.

4. Випишіть прислівники, які треба писати одним словом.

Упритул, нарізно, удвох, пошепки, наздогін, донедавна.

З останніх букв виписаних слів складіть назву кущової рослини родини брусницевих із темно­-синіми їстівними ягодами.

Лохина.

Культура слова

3. Прочитайте текст і виконайте завдання (розділові знаки пропущено)

«КАРУСЕЛЬ» ОЛЕКСАНДРА МУРАШКА

У 1904 році Олександр Мурашко повернувся до Петербурга. Він багато працював, прагнучи на практиці закріпити те, чого навчився, і винайти те нове, що допомогло б утвердити власні мистецькі позиції. Такою новою роботою для художника стала картина «Карусель». Картина принесла Олександрові Мурашку європейське визнання: представлена на Десятій мюнхенській міжнародній виставці, вона отримала золоту медаль. І закрутилася карусель запрошень художникові зі столиць і міст Європи — Берліна, Відня, Парижа, Амстердама, Мюнхена.

Ось одне з них: «Вельмишановний пане, ми маємо за честь і задоволення запросити Вас на найближчу виставку, яка працюватиме з 22 серпня по 31 жовтня 1910 року. Ми організуємо для Вас найкращий прийом. Сподіваємося, що Ви приймете наше запрошення. Вас запрошує Венеція, місто мистецтв».

Персональну виставку з двадцяти п’яти робіт Олександр Мурашко експонував у Берліні, Дюссельдорфі, Кельні. Згодом художник брав участь у мюнхенських виставках. Твори українського майстра мали неабиякий успіх у європейської публіки. Картину «Карусель» було куплено на виставці для Музею образотворчого мистецтва в Будапешті.
Це визнання не тільки художника — це визнання його батьківщини.

Повідомити про помилку